Kaynağa Temiz Akım Gelince!!

“Kaynak cihaza temiz akım sağlanınca işler çok değişiyor” diye duyardım ama birkaç kısa dinleti dışında açıkçası pek bir tecrübem de yoktu.

Şehir şebekesinin kirli, güvenilmez ve oynak 220V’undan kurtulmanın tek yolu aletinizi aküden beslemek.

Akü beslemesi” Odyofiller için sihirli bir sözcük. Aletlerini temiz ve kararlı DC akımla beslemek her Odyofilin rüyası ama tabii genellikle bu pek mümkün olmuyor. Dev ampliler, lambalar, Preler, CD çalarlar büyük güç gerektirdiği için aküyle sürmek pek mümkün değil.

Bu ayrıcalık (ASR Emitter gibi az sayıdaki çok pahalı aletleri saymazsak) sadece yeni nesil D/T Ampli ve az güç gerektiren kaynak cihazlar için mümkün.

Geçen gün Stereomecmuası forumda Ionian arkadaşımız EMU 0404 USB‘sini akü ile sürmeye karar verdi. Fakat bir problem vardı, EMU 5V DC ile çalışıyordu ve 5V’luk bir akü yoktu. Akü ile alet arasına voltaj düşürücü bir alet gerekiyordu.

Yine aynı forumdan Audio_Technique’nin tüyosuyla 7805 adlı 12V’u 5V’a düşüren bir devreyi aküyle EMU arasına bağladı. Mutlu mesut müzik dinlemeye başladı.

Bu bana da ilham verdi ve hemen bilgisine güvendiğim bir elektronikçinin yolunu tuttum. Bir kahve içimi süresince devre yapıldı. Hemen 12V’luk bir akü ve şarj cihazını da alıp hepsini sisteme bağladım.

Fark gerçekten müthişti, bu kadar basit bir devreyle bu kadar büyük fark yaratmak gerçekten enteresan bir deneyimdi.

Sesler gövdelenmiş, detaylar artmış, baslar daha güçlü gelmeye başlamış. Yani kısacası sanki yeni ve daha iyi bir alet satın almış gibi hissettim.

Herkese tavsiye ederim. Boşuna su şişelerinde “kaynağından doldurulmuştur” diye yazmıyor. 🙂

Şimdi gelelim güzelin kusuruna.

Hafta sonu aküler konusunda biraz ders çalıştım. 6Moons’da David Kan’ın geçen seneki 5 sayfalık KingRex SLAP yazısını da bir daha okudum. Genel olarak bu tip aletler akü voltajı 10V civarına düşünce sistemi kapatıp otomatik olarak şarj moduna geçiyor. Eee, bizde sadece basit bir şarj cihazı var, düşük şarj uyarısı da yok, nasıl olacak?

Yine David Kan’ın yazdığına göre KingRex T20 ampli ile akü full şarjlıyken arka arkaya 12 CD dinlenebiliyormuş. (yani 12 saat) Ben geçici olarak şöyle bir çözüm buldum.

Her gece evde ortalama 5-6 saat müzik dinliyorum, bu süre sarfında bir problem olmuyor. Gece yatarken aküyü şarja bağlayıp bir sonraki dinleme öncesi şarjdan alıyorum.

Şarj cihazı zaten akü dolunca otomatik olarak devreyi kesiyor, bağlı kalmasında görünürde bir sorun yok. Okuduğuma göre bu tip aküler en az 250-300 kere şarj edilebiliyor. Yani her sene yeni bir akü alacağız demek. Kritik voltaja ne kadar zamanda geldiğini görmek için bir voltmetre alıp ara sıra akü çıkış voltajını ölçmek de iyi bir fikir olabilir.

Kısa vadeli çözüm böyle ama uzun vadede King Rex’in SLAP modülü benzeri bir alet faydalı olacaktır. Hatta sistemde değişik DC voltaj isteyen birden fazla cihaz varsa mesela “RedWineAudio Black Lightning” pahalı ama ideal bir çözüm olacaktır. Alet içine 4 taneye kadar akü alabiliyor ve her aküden isteğe göre ayrı ayrı 5V-48V arası DC akım sağlayabiliyor. Mesela yüksek DC voltaj isteyen güçlü T-Amp’lar için birebir.

Denemek istediğim diğer bir şey ise kullandığımız küçük aküler yerine daha büyük oto aküsünün ne gibi farklar yaratacağı. Ilk fırsatta bir oto aküsüyle deneme yapacağım, bakalım bir fark olacak mı?

Not: Akü + EMU 0404 USB + AudioEngine 5 çok güzel bir üçlü oldu ve 1.000$ altında komple kaliteli bir sistem almak isteyenler için ideal. Parasının her kuruşuna değecek bir sistem. Aşağıda da büroda ki Audio Engine 5’in resmi var.

Iyi bir ayak alıp düzgün yerleştirirseniz şaşırtıcı sonuçlar alacaksınız.

Reklamlar
Bu yazı Ampli, Computer Audio, DAC, High Definition Audio, Hoparlör içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

7 Responses to Kaynağa Temiz Akım Gelince!!

 1. Ionian dedi ki:

  Sayın sbeskurt,
  Çok güzel bir yazı ve anlatım olmuş. Elinize sağlık. Akü ile beslemenin önemini çok güzel ifade etmişsiniz.

 2. Ersoy dedi ki:

  aküyü şarjdan çekmenizin mantığını anlayamadım 3 türlü pil vardır neyse konuyu uzatmadan sizin kullandığınız aküye getircek olursak aküyü şarj edip tam anlamıyla bitirdiğinizde akünün ömrünüde bitirmiş olursunuz yani oto aküleri sürekli şarjda olmalıdır ki yukarda bahsettiğiniz gibi bir yılda bir akü değişmeyiniz mutlu akü ve amperi yüksek olanlardan tercih ediniz evet aküyle beslenmiş bir sistemde müzik dinlemenin keyfi gerçekten güzel , ayrıca
  foobar ram tiyosu için teşekür ederim

  • 5kurt dedi ki:

   Müzik dinlerken aküyü şarjdan çekmenin mantığı akım kalitesini bozmamak, temiz ve parazitten uzak bir akım elde etmek.

   Müzik dinlerken akü şarj cihazı devreye girerse parazitler meydana gelebilir.

 3. Remzi ÇAVUŞ dedi ki:

  Online ups kullanmanın faydası varmıdır peki..Elektrik gidince 2 kwlık online la 1 saat dinleyebiliyorum…

 4. 5kurt dedi ki:

  Eğer elektrik kesikse tabii ki hiç yoktan iyidir.

  Ama PC’ler için imal edilmiş bir UPS, online UPS’de olsa pek tercih edilmiyor.

  Tam temiz akım istiyorsanız bir laptop, 12V DC ile çalışan bir DAC ve yine 12V’luk bir d-class ampli işin ideali.

  Hepsini aküye bağlarsanız %100 temiz akın alabilirsiniz.

 5. umit dedi ki:

  Kullanacağınız akü ” deep cycle ” olmalıdır. Akü’yü hiç şarj etmeseniz de sonuna kadar kullanabilirsiniz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s