Spatial Audio System

Krizin bence en olumlu tarafı, firmaların raflarında “doğru zamanı” bekleyen yeni teknoloji ve fikirlerin birbiri ardından piyasaya sürülmesi. Sadece HiFi sektöründe değil, bir sürü sektörde benzer şeyler oluyor.

Geçen gün Computer Audio’ya değişik bir açıdan bakan bir firmaya rastladım. Spatial Audio System “Stüdyo Mastering Kalitesinde” yazılım ve Analog volume kontrolü olan Firewire DAC üretmiş.

“Opheus System” adlı bu yazılımın ve aletin ana özellikleri ise:

1. Sadece MAC’le çalışıyor ve I-Tunes kullanıyor,
2. “Room Correction” yazılımı,
3. “Speaker Correction” yazılımı,
4. Biamp, triamp kapasitesi,
5. iPod’u uzaktan kumanda olarak kullanma imkanı,
6. Firewire giriş,
7. Analog Volume kontrolü.

Aleti ve yazılımı kurduktan sonra firmadan bir mühendis bilgisayar sisteminize girip “room correction” ve “speaker correction” ayarlarınızı gerçekleştiriyor ve bu ayarlar bir dosya olarak bilgisayarınızda saklanıyor. Bu ayarların nasıl ve hangi kriterlere göre yapıldığı firma sitesinde anlatılmamış, onun için fazla bilgi yok. Room correction’u duymuştum ama “Speaker Correction” ilk defa duyduğum bir yöntem.

Tabii bu ayarlar için bir mikrofon ve yazılım da paketle birlikte geliyor. Sonrasında müzik dinlerken yazılım gerçek zamanlı olarak sinyalleri işliyor ve düzeltiyor. Eğer iddia edildiği gibi çalışıyorsa gerçekten müthiş olabilir. Böylece firmanın iddiasına göre HiFi’da en zor iş olan oda akustiği sorunu çözülmüş oluyor. Tabii bu firmanın iddiası, gerçek sonucu ancak karşılaştırmalı olarak dinledikten sonra anlayabiliriz.

Ayrıca aleti bir pre olarak kullanıp, Analog Volume kontrolünü iPod kullanarak yapabilirsiniz. Ayrıca “biamp, triamp” kapasitesi de şimdiye kadar benim görmediğim özelliklerden, enteresan olabilir.

Fakat konsept çok yaratıcı ve orjinal. Bence tek kötü tarafı sadece MAC’lere uyumlu olarak tasarlanması ve iTunes kullanması. Apple firmasının kısıtlamaları da (FLAC çalamaması, otomatik sample rate değişimi olmaması vs.) önümüzde engel olarak duracaktır. Keşke bir Windows sürümü de olsaydı.

Yeni teknoloji olduğu için fiyatı da haliyle oldukça tuzlu. Orpheus System, MAC hariç 7.750$. Bakalım ürünün gelişimi nasıl olacak veya ölü doğmuş ürünler mezarlığında yerini alacak mı? Yeni bilgiler geldikçe eklerim.

http://www.spatialcomputer.com

Reklamlar
Bu yazı Computer Audio, DAC, Hi-End, High Definition Audio içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s