Simon Bolivar Senfoni Orkestrası – Fiesta

Geçen akşam sıkı müziksever bir arkadaşın evinde değişik bir klasik müzik CD’si dinledik. Eserler klasik ama yorumlar çok enteresandı.

Merakla CD’sini elime aldım. Albüm şefliğini Gustavo Dudamel’in yaptığı Venezuella’dan “Simon Bolivar Senfoni Orkestrası”nın “Fiesta” adlı CD’siydi. Temmuz sonunda piyasaya sürülmüş Deutsche Grammophon yapımı CD’nin kapağına bakınca ilk tepkim “ya bunlar çocuk” oldu.

Bu gençler Bernstein, Carreno, Castellanos, Estevez, Ginastera, Marquez, Revueltas, Romero gibi klasik müzik bestecilerinin eserlerini nefis yorumlamışlar.

Orkestranın yönetmeni de çok genç. 27 yaşındaki Gustavo Dudamel. Son yıllarda dünyada adından çok söz edilen birkaç genç orkestra yönetmeninden birisi. Şu anda, Venezüella’daki görevlerine ek olarak, İsveç’in Göteborg Senfoni Orkestrası’nın ana yöneticiliğini de yapıyor.

Fiesta CD’side Ocak 2008’de Venezuela’daki konserlerinden canlı kayıttan derlenmiş. Sonra eve gelince biraz araştırdım. Bu orkestranın çok enteresan bir hikayesi varmış.

Bu genç yetenekli insanları Venezüella’da bulup ortaya çıkartan “El Sistema“, yani sistem. Tam adı ise “Fundacion del estado para el sistema de Orquesta Juvenil e infantil de Venezuela” (FESOJIV).

Bu devlet destekli bir vakıf ve Venezüella’daki 102 gençlik ve 55 çocuk orkestrasını ve çok sayıda müzik öğrenimi programını geliştirmek ve yaşatmak için 1975 yılında José Antonio Abreu adlı bir iktisatçı, müzikçi ve siyaset adamı tarafından kurulmuş. Şu anda bu programa kayıtlı 260 bin çocuk ve genç varmış. Bunların yüzde 90’ı da fakir ailelerden geliyormuş.

Katılımcıların kurs ve enstrümanları temin etmek için gerekli kaynak devletin ayırdığı kaynaklardan ve bağışlardan karşılanıyor.

El Sistema’nın sokaktan kurtardığı çocuklardan birisi Ediczon Ruiz. Bu genci, programa almışlar, ona bir klarnet vermişler. “Bu aleti yürütmeyeceğime nasıl güvendiklerini anlayamamıştım” diyor. Ama 17 yaşındayken Berlin Filarmonisi’nin gelmiş geçmiş en genç kontrbasçısı olmuş.

Caracas Gençlik Orkestrası’nda klarnetçi olan Lennar Acosta ise El Sistema elinden tutmadan önce soygun ve uyuşturucu ile ilgili suçlardan 9 kere tutuklanmış. Şimdi ise ayrıca Simon Bolivar Konservatuvarı’nda özel öğretmenlik yapıyor.

Gostavo Dudamel de El Sistema içinde yetişenlerden birisi. Venezüella’nın Lara eyaletindeki Barquisimeto kentinde doğmuş. 10 yaşında kemana, 1996’da orkestra yöneticiliği çalışmalarına başlamış. İki yıl sonra da El Sistema’nın kurucusu José Antonio Abreu’nun öğrencisi olmuş. Aynı yıl, yani 17 yaşındayken Venezüella Simon Bolivar Senfoni Orkestrası’nın yöneticiliğine getirilmiş. Ondan sonra da başarıları art arda gelmiş.

El Sistema’nın başarısı başka ülkelerin de dikkatini çekmiş. Örneğin İskoçya’da benzer bir sistem kurulması çalışmaları başlamış. Ya işte böyle, hikaye çok etkileyici ve bizde de anlayanlara çok dersler verecektir. Tabii anlayan olursa.

CD’deki genç müzisyenlerin mutluluğu suratlarından okunuyor. Çok hoşuma gitti ve ana sayfanın üstündeki resmi bu gençlerin neşeli görüntüleriyle değiştirdim.

Bu arada Amazon linkine bakarsanız albüm hakkındaki yorumları görebilirsiniz. Çocukların hikayeleri müthiş, yorumlarıda gayet başarılı. Herkes övgü dolu yazılar yazmış. Bir kişi hariç, o da “duyduğum en kötü kayıt, paranızı boşuna harcamayın” diye yazmış, bu vatandaşın adı da Altan Güzey.

Onu da “2008’in en kılı” olarak Dalai Lama köşesinde misafir etsem mi acaba? Ne dersiniz!!!

Reklamlar
Bu yazı Müzik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s