DAC’lar Standartlaşıyor mu? Bölüm 2

Önceki yazıda DAC’ların Jitter teknolojisine değinmiş ve ucuz-pahalı birkaç firmanın aynı teknolojiyi kullanmaya başladığını yazmıştım.

Yazının bu ikinci bölümünde gelin başka hangi teknolojiler ortak kullanılıyor bir bakalım.

Son aylarda Computer Audio’nun gelişmesi ile birlikte birçok ufak-orta büyüklükte firma kendi USB DAC’larını piyasaya çıkardı. Bu aletler bir bilgisayarla konuşup anlaşacaksa bir çeşit yazılımları olması lazım ve bildiğim kadarı ile bu iş çok zor. Peki nasıl  oluyor da bu aletler mantar gibi her köşeden çıkıyor?

Işin enteresan tarafı bu firmaların hiçbirinin gerek kendi yazılımlarını geliştirecek bütçeye ve gerekse teknolojiye sahip olmamaları.

Bu da demek ki bir yerlerden paket yazılımlar satın alınıp kullanılıyor. Dikkat ederseniz pro-audio firmaları hariç bütün USB DAC’lar hep tak-çalıştır cinsi aletler. Pro-audio firmaların ise hepsinin kendi özel driver yazılımları var.

Nereden alıyorlar diye merak edip duruyordum. Geçen gün karşıma CEntrance diye bir firmanın sitesi çıktı ve “ahhaaa” buldum dedim.

CEntrance içinde tanıdığımız isimler olan birçok firmaya “universal driver” yazılım ve donanımı satıyor. Bu yazılım Windows ve MAC OS uyumlu. Müşterileri arasında aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi “Benchmark – Empirical Audio – LaCie – Tascam – Alesis – Shure” vs. gibi tanınmış firmalar var.

Yine yazılmamış ama okuduğuma göre “Bel Canto”da CEntrance müşterisi. Firmanın yazılmayan başka birçok müşterisi kesin vardır.

Irili ufaklı firmaların aletlerinde bir ortak nokta daha!!! Ayrıca High-End ürünlerde paket yazılımlar.

Daha enteresan bir nokta da DAC Chip’lerinde görülüyor. Özel yapım çok az sayıda tasarım dışında dünyada önde gelen üç tane DAC Chipi imal eden firma var. AKM, Wolfson ve Burr-Brown. Herkes bunlardan almaya mecbur. Bunlar işin “anasını”, yani audio sinyallerimizi digitalden-analoğa çeviren devreleri içeren chipler.

Bu Chipleri de öyle pahalı şeyler sanmayın. Baktım, AKM firmasının üst seviye 24/192 kapasiteli AK4396 chipi 1.000’lik parti alırsanız tanesi 2.5$’a (evet iki buçuk ABD Doları) geliyor. Sudan ucuz.

Şimdi bakalım,

  • DAC Chip’i standart,
  • USB teknolojisi standart,
  • Jitter Teknolojisi standartlaşıyor.

Bu da demektir ki ucuz, pahalı DAC’lar arasındaki kalite farkı gün geçtikçe kapanıyor.

Benim bildiğim bunlar, bilmediğim birsürü başka ortak yönler, piyasa parçaları vardır.

Bence çok yakında aralarında fazla fark kalmayacak gibi. Ne dersiniz?

Reklamlar
Bu yazı Computer Audio, DAC içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s