Chordette GEM DAC

Bu aralar çok enteresan ve yaratıcı aletler piyasaya çıkıyor. HiFi sektöründe müthiş bir değişime şahit oluyoruz ve şahsen nefesimi tutmuş yeni teknoloji aletleri takip etmeye ve elimden geldiği kadar da dinlemeye çalışıyorum.

Dün Timpani’ye kısa bir ziyaret sırasında Chord’un yeni USB/Bluetooth DAC’ı Chordette GEM‘i kısa bir süre dinledim. (bir gün önce akşam gümrükten çekilmiş) Alet çok enteresan ve estetik. Chord’un üst düzey DAC’lar konusundaki tecrübesi gözönüne alınınca çok dikkatle dinledim diyebilirim.

Bu aletin en önemli özelliği hem USB, hem de Bluetooth üzerinden bağlanabiliyor olması. Bir yazılım yüklemeden “plug & play” özelliği ile birkaç saniyede kuruluyor. Bluetooth’u olan ve A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) uyumlu olan her türlü aletle çalışıyor. Sitesinde yazdığına göre sinyaller 30m’ye kadar uzaklıktan problemsiz alınabiliyormuş

Standart Bluetooth mesela arabalardaki müzik sistemlerindeki daha düşük kalitede müzik için  kullanılıyormuş, fakat fazla kullanılmayan A2DP bluetooth protokolü ise HiFi kalitesinde sinyal gönderme kapasitesinde imiş. ( A2DP’yi ben de dün ilk defa duydum ve biraz araştırınca enteresan bilgiler buldum)

Cep telefonu, PDA, MAC, PC vs. Adnan Bey’in cep telefonundan bluetooth üzerinden bağlanıp mp3 bile dinledik. USB üzerinden ise PC ve MAC’le çalışıyor.

Kısıtlı zamanda iki ayrı sistemde kısa bir dinleti yaptım. “Dialogue 2 ampli + ProAC Studio130” ve “Linn Akkurat ampli + Gallo Refence 3.1” Ikisinde de kısa bir dinleti yapmama rağmen başarılıydı. PC+Foobar2000 player kullanarak Stüdyo Master kayıtlar dahil dinledik. 16bitlik kayıtlarla Stüdyo Master kayıtlar arasındaki fark hemen kendini gösterdi.

12V DC ile çalışıyor, harici güç kaynağı var. Isterseniz 12V akü ile de sürebilirsiniz.

Şu anda yazacaklarım bu kadar ama Timpani’ye yolu düşen arkadaşlar daha detaylı bilgi edinirse ekleriz.

Alet çok şık ve enteresan, TR fiyatı 400 pound+kdv olacak galiba.

Daha geniş bütçeliler için ise üst modeli “QBD76 DAC” daha iyi kalite ve ek özellikler (mesela XLR balanced analog çıkışlar gibi) sunuyormuş. Ingiltere fiyatı 3.000 pound.

Reklamlar
Bu yazı Computer Audio, DAC, Hi-End, High Definition Audio içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Chordette GEM DAC

  1. 5kurt dedi ki:

    Bir ekleme yapayım.

    Dinletide bir parçayı da Rega Apollo – Chordette dönüşümlü olarak karşılaştırma yaptık. Chordette belirgin olarak daha başarılı çaldı.

    Bluetooth A2DP bağlantısı üzerinden dinleyemedim ama başarılı olduğu yazılıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s