Linn’in Müzikal Diskleri

Epeyi zamandır Linn sitesine bakmamıştım. Geçen gün bakınca bir sürü yenilik gördüm. Hi-Def ve 16bit’lik kayıtların sayısı gün geçtikçe artıyor, ama esas yenilik başkaydı.


Bu Hi-Def işi iyi hoş da eğer hızlı bir internet bağlantınız yoksa satın aldığınız albümleri indirmek sorun olacaktır. Albüm başı 1GB civarı dosya büyüklüğü ile oldukça büyükler.

Yakında çıkacağı söylenen 32bit’lik albümler ise işi daha da çıkmaza sokacaktır. Yanlış hesaplamadımsa 32bit/96kHz çözünürlükte bir albüm tahminen 3-4GB arası bir büyüklükte olacaktır. Internet üzerinden indirmek çok zahmetli.

Linn ise size bu albümleri bir hard-disk üzerine yükleyip göndermeye başlamış bile. Satın aldıktan sonra bütün yapacağınız gelen harici diski bilgisayarınıza bağlayıp keyifle dinlemek.

Firma bir adım daha ileri gitmiş, seçenekler arasında sadece USB diskler değil, NAS (Network Attached Storage) diskler de var.

Disklerin içine yüklenen müzik için ise değişik alternatifler var. Isterseniz bütün arşivi, isterseniz klasik müzik, isterseniz Hi-Def parçaları vs. diskin içine yüklenmiş şekilde satın alabiliyorsunuz.

Bizim gümrük mevzuatına göre bu diskler nasıl ithal edilecek bilmiyorum ama bir yolu bulunur nasılsa. Ya da distribütörler bir tane getirtir, sonra burada satın alacaklara lokal olarak disk kopyalanır.

Enteresan zamanlardan geçiyoruz. Işler gerçekten nefes kesen bir hızla değişiyor, gelişiyor, yeni fikirler havada uçuşuyor.

Gelişmeleri takip etmek bile zorlaşıyor.

Reklamlar
Bu yazı Computer Audio, Hi-End, High Definition Audio, Müzik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s