Mario Frangoulis – Amor Oscuro

Mario Frangoulis yeni piyasaya sürülen “Amor Oscuro” (Karartılmış Aşk) adlı harika CD’si ile bize keyifli dakikalar yaşatacak.

CD o kadar yeni ki daha Amazon’un sitesinde bile yok. Ama bizim sanal dükkanlarda yerini almış bile.

Albüm 1936’da Ispanya iç savaşı sırasında ölen Ispanyol şair, besteci Federico Garcia Lorca anısına ve onun şiirleri bestelenmiş. Federico Lorca’nın biografisini okuduğunuz zaman eşcinsel eğilimlerini farkdeceksiniz. Zaten parçaların Ingilizce adlarına ve bilhassa Mario kardeşimizin resimlerine bakınca da aynı tezgahtan geçtikleri belli oluyor.

Her neyse, geyiği bırakıp biz müziğimize bakalım. Herkesin tercihi kendine göre doğru!!

Nefis bir tenor gırtlağı olan Frangoulis’e bazı parçalarda diğer bir genç tenor Constantine Klironomos eşlik etmiş. Albüm klasik, Yunan, Ispanyol ve Jazz müziği ezgileri taşıyor, parçaların hepsi birbirinden güzelmiş. Ben çok çok beğendim, keyifle dinliyorum. Tavsiye ederim.

Peki Mario Frangoulis kimdir:

Mario Frangoulis 1967 yılında eski Rhodezya’da (bugünkü adıyla Zimbabve) doğdu. Çok zor ve ağır şartlarda geçen çocukluk döneminden sonra, 4 yaşına geldiğinde annesinin kız kardeşine ve kendisine Yunanistan’da kalabileceği bir ev bulmasıyla kurtulabildi.

Yunanistan’da teyzesinin yanında büyüdü. Çok küçük yaşlarda keman eğitimi almaya başladı. O yaşlarda bile besteler yapabiliyordu. 17 yaşına geldiğinde ise oyunculuk eğitimi almak için Londra’da Guildhall School’a kaydoldu.

Guildhall’daki okul günlerinde, arkadaşının kendisini cesaret vermesi üzerine katıldığı yarışmada “Maria Callas” ödülünü alınca, “Tenor” olan sesinin operaya yatkınlığının farkına vardı. Alfredo Kraus ve Marilyn Horne gibi ünlü sanatçıların içinde bulunduğu kurul tarafından New York’daki Juilliard Müzik okuluna burslu öğrenci olarak kabul edildi.

Ardından Krauss’un öğrencisi olarak Roma’ya yerleşti. 2002 yılında Sony Music’ den “Sometimes I Dream” adlı dünya çapında yayınlanan ilk albümünü piyasaya sürdü. Aynı yıl kasım ayında verdiği konser büyük ilgiyle karşılandı ve Sony Music tarafından konserin DVD’si piyasaya sürüldü.

Atina Olimpiyat oyunları açılış konserlerinde sahne aldı.

2005 yılında En iyi Film Müziği kategorisinde Grammy’e aday gösterilen “ De-Lovely” adlı filmin albümünde Lara Fabian ile beraber “So in Love” adlı parçasıyla yer aldı.

Sonraki albümü olan “Follow Your Heart” 2005 yılında Sony Music tarafından piyasaya sürüldü.

Reklamlar
Bu yazı Konser, Müzik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s