ASIO Nedir?

ASIO (Audio Stream Input/Output) dijital ses işlemlerinin düşük gecikme süreleriyle (low latency) yapılabilmesini sağlayan bir protokoldür.

Cubase, Nuendo, WaveLab vs.vs. gibi popüler yazılımların yaratıcısı Steinberg firması tarafından geliştirilmiş bu protokol, müzik yazılımlarıyla ses kartları arasında bir arayüz oluşturur.

Peki arkadaş burayı okuyanların çoğu müzisyen değil, bize ne faydası olacakmış” derseniz, çok faydası olacağını söyleyebilirim.

Basitçe açıklarsam bu protokol ses giriş ve çıkışlarına bağımsız olarak daha kolay bir erişim olanağı sunduğu gibi, bir giriş ve çıkış arası senkronizasyon işlemini de yaparak, binlerce dolarlık donanım yerine yazılımların kullanılabilmesini sağlar.

Windows’un sesin kalitesini düşürdüğü söylenen K-Mixer yazılımını da bypass edip sinyalleri direkt olarak ses kart/DAC’a gönderir. Yani biz müzikseverlerin keyfini arttırıcı bir yazılım olarak tanımlayabiliriz.

Teknik açıklamalar bu kadar yeter. Ben her dâim “pro-audio” ürünler kullandığım için bu ASIO denen meretle tanışmam birkaç sene öncesine uzanır. O zamanlar sadece CD’leri diske aktarır ve mp3’lerimi dinlerken ses kalitesinin daha iyi olması nedeniyle tercih etmiştim.

Şu meşhur Hi-Def müzik yaygınlaşmaya başlayınca daha önce farketmediğim bir özelliğini keşfettim.

Biliyorsunuz disklerimizde çeşitli çözünürlükte parçalar yerlerini almaya başladı. Eskiden bu iş çok daha kolaydı. Redbook standardı olan 16bit/44.1kHz parçalar elimizdeki tek çözünürlüktü. Şimdi ise 16/44.1 – 24/88.2 – 24/96 – 24/176.4 – 24/192 vs. gibi bol miktarda dosya oluşmaya başladı bile. Bu formatları uzun süre arşivimizde birlikte dinleyeceğiz gibi görünüyor.

Işte ASIO’nun faydaları burada kendini gösteriyor. Eğer DAC’ınızın ASIO sürücüsü varsa, parçalar ve çözünürlükler arası geçişlerde sample rate ayarlamaları otomatik yapılıyor. (ASIO yanlızca Windows için var)

Yoksa MAC dahil bütün işletim sistemlerinde bu ayarlamanın her seferinde elle yapılması lazım. Bize mesela Linn Akurate DS gibi çok pahalı ve anahtar teslimi gelen Audio-Server’larda olan bir özelliği de ucuza sunuyor.

Eğer çeşitli çözünürlükte müzik dinleyecekseniz ve Sample Rate‘i elle ayarlamak istemiyorsanız size ASIO yolları gözüktü galiba. Tabii herşey o kadar hızlı gelişiyor ki belki yeni çıkan aletlerde benim bilmediğim özellikler ve yazılımlar eklenmiştir.

Aşağıya birkaç ekran görüntüsü koydum. Birinci resim EMU’nun kontrol panelinde 16/44.1’den 24/88.2 çözünürlükte bir parçaya geçerken alındı. Resimin sol alt kısmında “digital input status changed” yazıyor, yani Öztürkçesi yazılım yeni çözünürlüğü algılayıp ayarlarını de ona göre otomatik değiştirdi.

Ikincisi ise Foobar2000’daki ASIO ayarları. Gördüğünüz gibi 32bit kullanıyor ve tampon bellek (buffer) ayarı da isteğe göre yapılabiliyor. Benim en başarılı bulduğum ayarlar 32bit “bit dept” ve 14ms (milisaniye) tampon bellek büyüklüğü.

Pro-Audio ürünlerin en sevdiğim özellikleri bunlar, herşey isteğe göre ayarlanabiliyor. Müthiş bir kolaylık. Tabii ASIO yazılımı sadece benim kullandığım EMU’ya özgü değil. Bütün Pro-Audio ürünlerin kendi ASIO  yazılımları var.

Ek bilgi olarak burayı da okuyabilirsiniz.

Reklamlar
Bu yazı Computer Audio, DAC, Hi-End, High Definition Audio, Müzik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to ASIO Nedir?

  1. Kor dedi ki:

    Merhablar. öncelikle bu faydalı bilgi için teşekkür ederim. benim sorunum bilgisayarıma cubase 4 yükledikten sonra cubase 4 ün hata vermesi. acaba 4 çekirdekli işlemci (intel core 2 quad Q6600 2,4 GHZ) kullandığım içinmi yoksa bu asio nun versiyonuyla ilgili bi sorunmu? bilen ya da her hangi bir fikri olan yardımsever kişilerin maillerini bekliyorum teşekkürler. n.d.kor (at) hotmail com

  2. 5kurt dedi ki:

    Ben sadece müziksever olduğum için işin kayıt yanıyla ilgili fazla bilgim yok.

    Sayfanın yukarısına doğru “müziktek” diye bir forum’un linki var. Oradaki arkadaşlar bu işlerin ustasıdırlar. Yardımları olacaktır.

    Kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s