Müzik Arşivimiz, Boşalan Cüzdanlar!!!

Ciddi ve kaliteli müzik dinleme işine kalkışanlarının cüzdanlarının oldukça hafiflemesi kaçınılmaz.

Bu işte genel kanı ise bütçede en büyük payın alet alımına ayrıldığıdır. Acaba böyle mi?

Müzik dinlemeyi sevenler (hep aynı birkaç test CD’sini dinleyenler hariç) zaman içinde ufak ufak aldıkları CD’lerinin toplam fiyatını hesaplayınca büyük bir şok geçirebilirler. Fakat bu işin raconu böyledir. Eğer değişik müzik türlerini dinlemekten keyif alıyorsanız elimizi cebimize atmak kaçınılmaz oluyor.

Mütevazi(ce) bir koleksiyonun 500 CD’den oluştuğunu düşünürsek 500×15$=7.500$’ın bu işe harcanması lazım. Eğer 1.000 CD’niz varsa bu meblağ en az 15.000$’a yükseliyor. Yani çoğumuzun toplam alet değerinin kat kat üstünde.

Bu da büyük çoğunluğun müzik dinlemesini kısıtlayacak bir etken. Mecburen bir yerde frene basıyoruz. Bu da daha az müzik dinleme, yeni çıkan duymadığımız sanatçıları dinleyememe demektir.

Peki ne olacak? Sağolasın Internet!!!

Ben son 3 senedir ayda 9.90$ ödediğim Easynews adında bir “usenet” servisi kullanıyorum. Easynews müzik dünyasında son senelerde gelişen kaliteli müzik dinleme trendine uygun olarak arşivindeki FLAC/APE vs gibi lossless dosyalarının sayısını da her geçen gün arttırıyor.

Aşağıdaki screenshot’a bakarsanız sağ altta şu anda Easynews’daki toplam FLAC dosya sayısı olan 68.896’nı göreceksiniz.

Klasik, Jazz, Latin, Metal, Pop seç, beğen, indir. Sistemde 50 günlük arşiv tutuluyor ve hergün bu sayıya en az 25-30 CD ekleme yapılıyor ve 50 günü dolanlar da çıkartılıyor. (bu rakamlar sadece FLAC dosyaları için) Yani dinamik bir stok mevcut. Eğer ayda 14$ bayılırsanız 100 günlük arşive erişim izniniz oluyor.

Ayrıca müthiş bir altyapıları var. Benim 2mb’lık “kotasız” internet hattımdan 200-220kbps hızla hemen her zaman indirme yapılabiliyor. Bu da 25mb’lık bir FLAC dosyasının 2 dakika civarında indirilmesi demek oluyor ki, müthiş kolaylık. Gittikçe yayılan 24 bitlik dosyaların indirilmesi de problem olmayacaktır.

Benim arşivimde (yani diskimde) şu anda 13.000 civarı beğenerek dinlediğim parça var. Tahminen en az da 5-6.000 parça civarı sevmeyip de sildiğim vardır. Yani ben bu CD’leri alsaydım tahminen 20-25.000$ civerında ödemem gerekiyordu. Bu parayı ödeyeceğimi hiç zannetmiyorum.

Ayrıca hiç duymadığım müzisyenleri ve CD’si olmayan kayıtları de easynews sayesinde dinleyip sevdim. Bu da müzik kültürümüzün gelişmesi açısından paha biçilmez bir fırsat.

Peki bu yaptığım etik mi? Değil. Peki müzik firmalarının bizi senelerce kazıklaması etik miydi? O da değil. Yani durum 1-1.

Ben burada bir kıyak geçip yerli sanatçıların CD’lerini her zaman para ödeyerek alıyorum. O da züğürt tesellisi oluyor herhalde!!!

Reklamlar
Bu yazı Computer Audio, High Definition Audio, Müzik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Müzik Arşivimiz, Boşalan Cüzdanlar!!!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s