Almalı mı, Almamalı mı, Beklemeli mi?

Müzikseverlerin kafası bu aralar karışık. Kaynak olarak PC’lerin kullanılması artık “de facto” bir durum oldu.

Ammaa yine de azımsanmayacak bir sayıda ki müziksever ne yapacağı ve ne zaman değişikliğe gideceği konusunda kararsız.

Bana gelen mail’lerden çoğunluğun yeni çıkacak aletleri bekleme taraftarı olduğunu anlıyorum. Acaba “almalı mı, almamalı mı yoksa beklemeli mi?”

Benim kanaatim HiFi firmaların hepsinin yakın zamanda birer DAC’la piyasaya çıkacağı ama çıkacak aletlerin Pro-Audio sektöründekilerin birer kopyası olacağı yönünde. Yeni ve akla gelemeyen fikirlerle gelmeleri zor. Burada sadece Linn DS serisi gibi UPnP uyumlu aletlerin (eğer yaygınlaşırlarsa tabii) bize değişik alternatifler getirmesi söz konusu olabilir.

Tabii pazarlama yöntemleri ve paketleme (kozmetik) teknikleriyle işi değişik şekilde göstermeye çalışacaklardır ama sonuçta Pro-Audio aletlerin benzerleri (belki de kötü birer kopyası) olacaktır.

Ayrıca internet üzerinden satılan ve hızla yaygınlaşan Hi-Def (24bit/96khz ve üstü) dosyalar bize gerçekten müthiş ufuklar açacağa benziyor. Yani bir yerde daha kaliteli müzik için kaynak olarak bir PC/MAC şart.

Peki ne yapmalı?

Bence orta yolu denemeli. Bir yerden bu işe başlamalı diyorsanız, ilk önce 200-300$ arası bir bütçe ayırın ve bir EMU veya M-Audio “Audio Interface” alın. Bu yazıyı okuyorsanız zaten bir PC’niz var demektir (yani ek maliyet yok), ucundan CD’lerinizi FLAC formatına çevirip dinlemeye başlayın.

Bu miktar eğer sonuçta vazgeçseniz bile sizi üzmeyecek ve çok az bir zararla aleti satabileceksiniz. En kötü senaryoda 100-150$’lık bir zararla bu işten sıyrılırsınız.

Bu işin en karamsar bakışı. Benim tecrübelerime göre bu aletler büyük çoğunluğumuzun beklentilerine cevap verecek kalitede. Yani memnun olma ihtimaliniz hayli fazla.

Bakarsınız siz de benim gibi yeni DAC bakarken 1.500$’a kadar ki DAC’ları dinleyip fazla bir fark duyamazsınız ve elinizdekiyle keyifle müzik dinlemeye devam edersiniz.

Belli mi olur!!!

Reklamlar
Bu yazı Computer Audio, DAC, High Definition Audio içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s