Aya Irini Hi-Def Koleksiyonu

Kulağa hoş geliyor değil mi?

Ingilizler bu başlığa “wishful thinking” derlerdi herhalde. Öztürkçesi ise “anlat, anlat heyecanlı oluyor” diyebiliriz.

Aya Irini


Geçen akşam yakında internet üzerinden Hi-Def klasik müzik satışına başlayacak olan 2L (Lindberg Lyd AS) adlı Norveç’li firmanın test sitesinden üç tane promosyon klasik müzik dosyası indirdim. (hepsi 24/96)

Nefis kayıtlardı ve keyifle defalarca dinledim. Satışa başlayınca hemen alırım. Bu arada kulak bu 24 bitlik Hi-Def parçalara alışınca ötekiler çok yavan geliyor, bu iş pahalıya mâl olacak galiba.

Sonra sitelerine bakarken kayıtların çoğunun Norveç’teki kiliselerde yapıldığını okudum. Firmanın kurucusu Lyndberg 1970 doğumlu genç(çe) bir arkadaş. Sitelerinde stüdyolarının resimlerinden, kayıt tekniklerine, ekipmanlarına ve mekan resimlerine kadar bir sürü bilgi var. Ilgilenenler bakabilir.

Sonra düşündüm de, yahu bizde başta Aya Irini olmak üzere akustik olarak kayıta uygun bir sürü tarihi mekan var. Devletin çok başarılı maaşlı müzisyenleri var. Ekstra fazla masraf olmadan çalmaları sağlanabilir. Kayıt işini başarılı olarak yapabilecek teknik düzeyde stüdyolar ve ses mühendisleri de var. Internetten pazarlama kanalları bulmakta da istenirse o kadar zor değil.

Peki hepsi bir araya gelip mesela “Aya Irini”de internet üzerinden satışa sunulacak klasik müzik kayıtları yapsalar ve Hi-Def olarak satışa sunsalar!!! Bundan birkaç sene önce Patricia Barber Aya Irini’de müthiş keyif aldığım bir konser vermişti. Jazz sanatçılarının bile bu işe hayır diyeceğini zannetmiyorum.

Çok mu fazla şey istiyorum acaba?

Olmayacak şeyler değil ama Kültür Bakanlığı’nın klasik müziğe ayırdığı bütçeler her sene daha da kırpılırken, benim yazdıklarım hayal olarak kalmaya mahkum.

Ama belli mi olur bakarsınız arkası sağlam (ve ensesi kalın) bir müteşebbis çıkar ve Ankara’dakileri ikna etmeyi başarır. Türkiye’yi tanıtma adına her sene miyonlarca dolar haybeye sokağa atılıyor, işte size bir tanıtma fikri. Üstelik çok ucuza çıkabilecek bir proje.

Reklamlar
Bu yazı High Definition Audio, Konser, Müzik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Aya Irini Hi-Def Koleksiyonu

 1. MesutDEM dedi ki:

  Artık gerçeği teslim etsek daha iyi olur: Müzikte “kayıt” dönemi bitmiştir (sinema müziği hariç). Bundan sonrasında “profesyonel müzik”, “konser”den öteye geçmemek için elinden gelen gayreti gösterecektir. Hatta, konserde bırakınız pro kayıt yapılmasını, el cihazıyla kayıt yapmaya çalışanlara dahi “internetten mp3 indirmek”ten beter cezalar getiren hukuki düzenlemelere gidilebilir…

  Bunlar sizinle aynı temennilerde olmadığım anlamına gelmesin.
  Ancak, temenniler gerçek olsa dahi, ortada görmezden gelinemeyecek çok daha derin meseleler var:

  İçinde olunan ülke şartlarının “müzik” ile alakasızlığı. Bendenzi bu konuda son derece müsterihim. Çünkü hiçbir zaman, bir zamanlar kendilerine “sosyalist/halkçı” deyip, şimdilerde burjuva kesilmiş olanlardan olmadım. Yani, bendeniz, konservatuvarları ele geçirdikten sonrasında rock´çuluktan klasikçiliğe geçmiş İstanbul erbabından değilim. Böyle olunca ülkede “devlet üzerinden birilerine maaş dağıtmak düzeni”nde -3. dünya oldu bittilerinden istifade ederek- müziği de gaspetmiş birilerinin saçmalıklarına katlanmak mecburiyetim olmadığı gibi, Aya İrini ya da Cemal Reşit Rey´e gitmek mecburiyetim de yok…

  Neyse konuyu gereksiz görünen detaylara çekmeyeyim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s