Plaklarımız Ne Olacak?

Çocukluğum 20’li yaşlara kadar bol plak dinleyerek geçti. Plaklar bende her zaman nostaljik duygular uyandırmıştır ve sesini hâlâ beğenir ve ararım. Evde olan oldukça büyük bir plak koleksiyonunu da seneler önce eskiciye satılmaktan son anda kurtarıp korumaya aldım, ama sonra ne yazık ki zamansızlıktan ve üşengeçlikten hemen hemen hiç dinleyemedim. Plağım var ama bir pikabım yok, ne yapalım kader utansın.

Plaklarımız iyi hoş da kullanımı çok zahmetli. Iğne, kol ayarı, temizlik vs.vs. derken çok uğraştırıyor. Benim gibi sabırsızlar için pek uygun değil. Ayrıca az da olsa her çalışta yıpranıyor, yani ömrü çalma sayınızla orantılı olarak sınırlı. Elimizdeki eski plakları bir daha bulma ihtimalimiz de genellikle yok.

Geçenlerde yaptığımız Linn Akurate DS dinletisinde herkesin genel kanısı High-Definition kayıtların, kaliteli bir DAC’la dinlenince analoğa çok yaklaştığıydı. Ben de aynen öyle düşünüyorum. Gerçekten sonuç daha detaylı, üç boyutlu ve çok kaliteli müzik olmuştu. Evde dinleyince de aynı sonucu alıyorum.

Geçen gün yabancı bir forumda bir müziksever elindeki plakları yüksek çözünürlükte (24bit/96kHz FLAC) dosyalara çevirdiğini ve çok iyi netice aldığını yazıyordu. Işin o kısmı açıkçası aklıma hiç gelmemişti. Peki madem böyle bir teknoloji elimizin altında niye faydalanmıyoruz? Eskiden olduğu gibi CD’lerin kısıtlı çözünürlüğüne de mahkum değiliz. 24bit/192kHz’e kadar önümüz açık. Tabii bir “Analog-Digital çeviriciniz” varsa!!

Eğer DAC seçiminizi benim gibi bir “Audio Interface“den yana kullandıysanız sorun yok. Alet müzisyenler düşünülerek tasarlandığı için aynı zamanda bir ADC (Analog Digital Converter) olarak da iş görecektir. Hatta alete bir mikrofon bağlayıp, kendi sesinizi kaydedip meşhur olma şansını bile yakalayabilirsiniz!!

Biraz yardım alarak ve kaliteli bir pikap kullanarak plaklarımızı yüksek çözünürlüklü formatlar (mesela FLAC) kullanarak diskimize aktarabiliriz ve keyifle bilgisayarımızdan dinleyebiliriz. Seçeceğiniz çözünürlük de sadece DAC’ınızın kapasitesi ve diskinizin büyüklüğü ile sınırlı.

Pro-Audio yazılımlar kullanarak aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi çözünürlüğü (Bit Depth-Sample Rate) kendimiz belirleyerek kayıtlar yapabiliriz. Fikir bana çok enteresan geldi. Eğer 24bit kayıt yapabilen “Audio Interface”iniz ve “Cubase” tipi bir yazılımınız varsa, biraz öğrenip bu kayıtları kolaylıkla yapabiliriz diye düşünüyorum.

Ufak bir problem kayıt cihazının bir plağı tek bir parça gibi algılaması, ama onu da FLAC formatına çevirdikten sonra “Cue Splitter” adlı ücretsiz bir yazılımla kolayca çözüp albümü istediğimiz gibi parçalara bölebiliriz. Plaklarınızı da kayıttan sonra tekrar kaplarına koyup arşive kaldırabilirsiniz.

Ilk müsait zamanımda biraz vakit harcayıp, programı öğrenip bir deneme yapacağım, bakalım becerecekmiyim. Tabii deneme için önce ödünç bir pikap bulduktan sonra!!!

“Plaklarımız ne olacak” sorusunun cevabı ise:

1. Pikabınıza yerleştirip keyifle dinleyebilirsiniz.
2. Benim yaptığım gibi turşusunu kurabilirsiniz.
3. Ya da yüksek çözünürlükte bilgisayarınıza kaydedip kaliteli bir sistemde analoğa yakın bir şekilde dinleyebilirsiniz. Seçim sizin.

Reklamlar
Bu yazı Computer Audio, DAC, Hi-End, High Definition Audio içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Plaklarımız Ne Olacak?

 1. demeter dedi ki:

  CD dinlemek “fast food” ise, plak dinlemek “gourmet” dir…
  CD dinlemek “sigara içmek” ise, plak dinlemek “pipo içmektir”…
  CD dinlemek “koşu bandında yürümek” ise, plak dinlemek “ormanda yürümek” dir…
  Siz en iyisi ödünç alacağınıza bir pikap satın alın, keyfini çıkarın…

 2. 5kurt dedi ki:

  Sevgili Demeter,
  Evde 1960-80 arası alınmış birkaç yüz plak ve vintage bir pikap tamir edilip çalınmayı bekliyor.
  Ama maalesef benim onları dinlemeye şimdilik niyetim pek yok. Ilerki yıllarda umarım zaman ayrıp dinleyebilirim. Müzik ikinci sıradaki hobim olduğu için portatiflik bence en önemli özellik.
  Plaklar kolilerinden ancak bir müsait zamanda hard-disk’e yüksek çözünürlükle aktarılmak üzere çıkacak.

  Selamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s