24bit – 176.4khz Kayıtlar!!

Reference Recordings sitesinde yeni ve daha yüksek çözünürlükte Stüdyo Master kayıtlarının satışa sunulduğunu okudum. 24bit/176.4khz’lik bu kayıtlar ilk önce DVD-R’larda satışa sunulmuş, yani alıp herhangi bir data DVD’si gibi direkt hard diskinize kopyalayacaksınız. Yakın zamanda da satın alıp internet üzerinden indirmek mümkün olacakmış.

Okuduğuma göre Stüdyo master kayıtları genellikle 24 bit ve 88.2 / 98 / 176.4 khz çözünürlüğünde yapılıyor. Bu kayıtlar orjinaline sadık kalınarak bire bir WAV veya FLAC formatına çevrilip satışa sunulacak.

Dosyaların ne büyüklükte olduğu yazılmamış. 24/96 kayıtlar FLAC formatında dakikası 22-24mb büyüklükte oluyor. WAV formatı için ise bunu yaklaşık ikiyle çarpın. 176.4khz’lik kayıtların bunlardan oldukça fazla yer tutması beklenebilir.

24/96 kayıtlar dinleyenleri bu kadar etkiliyorsa 24/176.4 kimbilir daha ne kadar fazla çözünürlük sunacaktır. Stüdyo’daki bir tonmeister’in duyduğu çözünürlüğü biz de evlerimizde duyabileceğiz. Dinlemek için sabırsızlanıyorum doğrusu.

Bu gelişim hızıyla yakında 32bit’lik kayıtların çıkması da uzun sürmeyecektir herhalde.

Not: Linn firmasının açıklamasına göre Stüdyo Master parçaların satışları gayet iyi gidiyormuş. Bu sonuç da kopya korumasız internetten müzik satmanın en büyük karşı argümanını fos çıkaracak gibi. Hadi hayırlısı diyelim.

Reklamlar
Bu yazı Computer Audio, High Definition Audio, Müzik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to 24bit – 176.4khz Kayıtlar!!

  1. 5kurt dedi ki:

    Reference Recordings sitesinde yaptığı açıklamada 24bit/176.4kHz’lik Stüdyo Master Kayıtlarını piyasaya sürdüğünü açıklamış.

    Parçalar Wav formatında ve DVD-R Data diskine yüklenmiş ve 4.5GB (evet doğru okudunuz) büyüklüğünde.

    3 tane albüm piyasaya sürülmüş, fiyatları ise tanesi 45$. Daha seri üretime geçmedikleri ve yeni çıktıkları için haliyle biraz pahalı. yakında ucuzlar.

    http://www.referencerecordings.com/HRx2.asp

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s