Timpani Linn Akurate DS Dinletisi

Dün Timpani’deki “Linn Akurate DS” dinletisine gittim. Bir aleti üretici firma yetkilisinden dinlemek ve ürüne onun gözüyle bakmak hakikaten çok farklı oluyor. 1.500-2.000$’lık USB DAC’ları daha önce dinlemiştim ama ilk defa bu kadar pahalı ve iddialı bir DAC dinleyeceğim için meraklanmadım değil doğrusu. Öğleden sonra bürodan tüyüp Istinye’ye yollandım.

Kısaca özetlersem alet pahalı ve başarılıydı, beklendiği üzere pırıl pırıl ve üst düzey bir ses sundu. PC bağlantısını alıştığımız USB veya FW bağlantıları yerine Ethernet üzerinden alıyor. Ethernet’in bir özelliği USB’deki gibi 5m maximum kablo kısıtlaması olmaması. Yanlış hatırlamıyorsam 25-30m’ye kadar uzunlukta kablo kullanılabiliyor, yani isterseniz PC’nizi alıp rahatça evin başka bir köşesine koyabilirsiniz. Kontrolü ise PC veya “UPnP” uyumlu bir herhangi bir aletle yapabiliyorsunuz. Dinletide mesela dokunmatik ekranlı bir Nokia kullanılıyordu ve kablosuz kontrol sağlıyordu.

Sistem komple Linn idi. CDP, Akurate DS, Akurate Ampli ve hoparlör. Dinletide aynı parçayı üç ayrı formatta dinledik. CDP’den, bilgisayardan Akurate DS yoluyla “16bit/44.1khz FLAC” ve “24bit/96khz High definition FLAC”. CDP olarak Linn’in üst seviye bir aleti kullanıldı. Genel kanı High Definition kayıtın uzak ara en iyi olmasıydı. Sahne, gövde, detaylar vs.vs. tartışmasız en iyiydi. CD’den rip edilmiş 16/44.1 FLAC ikinci, CD’nin kendisi ise en son sırayı aldı.

Hi-End’de CD’lerin tabutuna son çiviyi çakacak, herhalde Master Tape’lerden çevrilmiş 24/96 “high definition” dosyalarının yaygınlaşması olacaktır. Hi-Def dosyalar bir CD’nin (16bit/44.1khz) hiçbir zaman veremeyeceği kaliteyi veriyor. Daha önce de yazmıştım, ben 16/44.1 FLAC ve 320kbps MP3 dosyaları arasındaki farkı duyamıyorum, ama 16/44.1 ve 24/96 FLAC dosyaları arasındaki farkı zorlanmadan duyabiliyorum. Bu farkı kulaklarıyla duyan bir Odyofilin fikri anında değişecektir. (if you go black, you never come back)

Bu süreçte Hi-End CDP’ler ve transportlar sizlere ömür olabilir. Zaten Linn yetkilisi de CD’lerin fazla ömrünün kalmadığını düşündüklerini, onun için firma olarak önceliklerini bilgisayar uyumlu aletlere vereceklerini açıkça belirtti.

Sonra akşam eve gelince sıcağı sıcağına bendeki high definition parçaları, orjinal CD’lerden çevrilmiş parçalarla küçük bir karşılaştırmalı test yaptım. Aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi Stravinsky 24/96 FLAC , Shoenberg ise 16/44.1 FLAC idi. Bendeki Hi-Def kayıtlar 1960’lardan kalma master tape’lerden derlendiği halde çok başarılıydı. Öteki dinlediğim parça ise (Shoenberg) orjinal Deutsche Grammophon CD’sinden benim çevirdiğim bir FLAC dosyasıydı, yani kaliteli bir kayıttı. Ona rağmen arada bariz fark vardı. Yeni teknoloji ve aletlerle yapılmış master tape’ler herhalde daha da başarılı olacaktır.

Properties pencerelerinde göreceğiniz gibi iki parçanın uzunlukları birbirine yakın olsa da 24/96 dosyanın büyüklüğü 112mb. 16/44.1 dosya ise sadece 22mb. Çözünürlük ise “3.036 kbps”a karşı “701 kbps”. High-Definition formatlar daha fazla CPU gücü ve disk alanı gerektirse bile, artık herşey o kadar uygun fiyatlara indi ki, satın almak problem olmaktan çıktı.

Geleceğe hoşgeldiniz. Çoğalan siteler vasıtasıyla (benim bildiğim 5 site var) High Definition kayıtları internet yoluyla oturduğumuz yerden satın alıp indirebileceğiz. Bu arada gözümüz gibi baktığımız arşivimizi yeniden Hi-Def olarak düzmek de cüzdanımızda büyük bir delik açacak gibi görünüyor. Batmamak için imece kaçınılmaz görünüyor!!

Reklamlar
Bu yazı Computer Audio, DAC, High Definition Audio içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s