Nu Force

6Moons’da NuForce’un yeni Icon Ampli‘sinin tanıtımını okumuşsunuzdur. Alet ICE-Amp çipi kullanan, 2x15W, 12V DC ile çalışan, kulaklık amplisi, sub çıkışı, USB DAC’ı olan bir ampli. Görünüşü çok şık, minik ve yazıldığına göre de çok başarılı. Daha piyasaya çıkmamış bir ürünün bu kadar agresiv bir  biçimde pazarlanmaya çalışılması bana çok enteresan geldi. 6Moons da 3 sayfa reklam (pardon inceleme) yazısı yazmış.

Alet 249$’a satılacakmış, fakat gümüş renklisi için fiyat geçici olarak 199$. NuForce pek ucuz fiyatlı ürünleri olmayan bir firma (idi). Ilk defa bu kadar hesaplı bir ürünü piyasaya sürüyor ve kendine yeni bir kulvar açıyor. Arkadan da çok şık, estetik ve Icon’la uyumlu bir çift mini hoparlörü (NuForce S-1) Mayıs-15’den itibaren 249$’a satışa sunulacakmış. Online satışlar Icon için 25-Nisan’dan itibaren amazon.com’dan başlayacak. Amazon dünyaya yayılmış dağıtım ağı ve altyapısıyla başlangıç için doğru bir seçim gibi gözüküyor. Ister Amazon kanalı ile, ister öteki distribütörlerinden alın fiyat 249$ olacak(mış).

Peki sizce NuForce neden rahatını bozup böyle zor ve riskli bir işe girişti? Doğru mu yaptı acaba?

Bence kesinlikle doğru. Audio sektöründe taşlar yerinden oynadı, bugün gördüğümüz üretici firmaların birçoğunu eğer değişimlere ayak uyduramazlarsa çok yakın zamanda göremeyebiliriz. Zaman gittikçe daralıyor ve kaç firma bu değişimi başarabilecek, orası da meçhul. Benzer şartlar distribütör firmalar için de geçerli. NuForce hem değişime ayak uydurmaya, hem de yeni ürünlerle pazar payını büyütmeye çalışıyor. Eğer Icon yazılan kadar iyi ise ve değişik pazarlama kanalları açılabilirse başarı şansı bence çok yüksek.

Değişim önce kaynak cihazlardan başladı ve sonra amplilere yayıldı. Farketmişsinizdir yeni çıkan ucuz, pahalı hemen her ampli, içinde bir USB DAC ile gelmeye başladı. DAC’lar amplilerin doğal bir parçası oldu gibi. Sektörde pahalı ve ucuz aletler arasındaki kalite farkı gittikçe kapanıyor. Digital amplar da gittikçe gelişiyor ve daha kaliteli hale geliyor.

Bir sonraki dalga AVI firmasının yaptığı gibi içinde USB DAC olan kaliteli ve uygun fiyatlı aktif hoparlörlerin yaygınlaşması olacaktır. Yani sesini beğendiğiniz bir çift hoparlörü bir kablo ile PC’nize bağlayıp düğmeye basacaksınız, hepsi bu kadar. Yok kablo uymadı, hoparlör-ampli-DAC sinerjisi nasıldır vs. gibi problemler tarihe karışacak. Bize de değişik sistemleri dinleyip beğendiğimizi satın almak düşecek. Alet boyutları küçüleceği için hanımlardan bir aferin alma ihtimali de işin ekstrası.

Benim birkaç aydır büroda kullandığım aktif “Audioengine 5” hoparlörleri gerçekten fiyatından umulmayacak kadar başarılı çıktı. Mavi HiFi’den ses yok, herhalde getirmekten vazgeçtiler. Eğer öyleyse yazık oldu, küçük mekânlar veya kısıtlı bütçeler için çok başarılı bir aletti. Bakalım çok enteresan yeni tasarımlar olan AVI firmasının aktif hoparlörlerini, ya da lambalı pre katı ve USB DAC’ı olan Decco amplilerini kim getirecek.

Zaten HiFi’de işler standardizasyona doğru gidiyor. Mesela DAC’ları alın, D/A çevirimi yapan (yani işin esasını) çipleri imal eden 3 ana firma var. Burr-Brown, AKM, Wolfson. (belki unuttuğum 1-2 firma daha vardır) Her kim DAC tasarlayacaksa (kendi özel DAC çiplerini yaptırtan az sayıda firma hariç) bu firmaların ürünlerini kullanmaya mecbur. Firmalar bu çiplerin etrafında ürünlerini tasarlıyorlar ve rakiplerinden daha iyi olduklarını iddia ediyorlar. Yeni çıkan ve aynı çipleri kullanan kaliteli, uygun fiyatlı ürünlerle olan fiyat farklarını müşterilere nasıl izah edecekler? Inandırıcı olabilecekler mi?

Aynı AKM “AK4396” DAC çipini kullanan EMU 150$ iken Slim Devices Transporter’a 2.000$ verilir mi? Aralarındaki kalite farkı da 13 misli mi? Yine ikisi de Tripath çipi kullanan Trends Audio ve Red Wine Audio (biri 150$, diğeri 2.500$) amplileri arasındaki “16 misli” fiyat farkı mâkul olabilir mi?

Bu değişimi dışardan izlemek çok keyifli ve öğretici, ama sektör içindeki yöneticilerin uykusuz geceler geçirdikleri kesin. Yerlerinde olmak istemezdim.

Reklamlar
Bu yazı Ampli, DAC içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s