High Definition Müzik Siteleri

Madem bu High Definition işine daldık, size bildiğim birkaç satın alma sitesi adresi vereyim dedim. Sayıları her geçen gün çoğalıyor ve arşivleri de zenginleşiyor.

Şu anda fiyatlar çok yüksek görünsede çok yakında düşecektir. CD’ye basma, kapak, nakliye, stok maliyeti, kdv, perakende kârı, yüksek vergiler vs.vs. olmadığı için fiyatların kısa süre içinde aşağı doğru gitmesi çok olası. Satışlar biraz canlanınca da paranın kokusunu alan firmalar arşivden bol miktarda uygun fiyatlı Stüdyo Master kayıdını piyasaya süreceklerdir.

Dosya büyüklükleri de ürkütmesin. Kotasız ve hızlı ADSL bağlantınız varsa ve karşıdaki firmanın da hızlı bir hattı varsa, (ki hepsinin vardır) bir Hi-Def albümü 80-100 dakika civarında indirebiliyorsunuz. Yani 100mb’lık bir Hi-Def FLAC parçası için 10 dakika, 25mb’lık 16bit FLAC parçası için de 2.5-3 dakika yetiyor. (200-220kb/sec civarı indirim hızıyla)

“Flash Get” gibi bir “Download Manager” kullanırsanız dosyaları seçip otomatiğe bağlayın, sırayla kendi kendine indirsin. Hatta benim yaptığım gibi ayarlayın, gece herkes yattıktan sonra indirmeye başlasın, sabaha karşı işi bitince de PC’yi kapatsın.

Bu arada hiç günışığı görmemiş kayıtlar da piyasaya çıkmaya başladı. Mesela bendeki 1960 yılından ve hiç CD’ye basılmamış Hi-Def canlı klasik müzik. Ya da geçen gün internetten indirdiğim, Çek Radyosu tarafından 16bit FLAC olarak ücretsiz paylaşıma açılan nefis “Bach Brandenburg Concertos” konser kayıtları gibi. Müzikseverler için çok değişik alternatifler ortaya çıkıyor, kimbilir başka daha neler çıkacak.

Yani işe neresinden bakarsanız bakın çok enteresan.

http://www.highdeftapetransfers.net/…listcategories (24 bit Studio Master) (bu benim kullandığım site)

http://www.hdtracks.com (16 bit FLAC, yakında 24 bit Studio Master)

http://www.linnrecords.com (16 bit FLAC, 24 bit Studio Master)

http://www.gimell.com (16 bit FLAC, 24 bit Studio Master)

http://www.musicgiants.com (16 bit FLAC, 24 bit Studio Master)

http://www.itrax.com (16 bit FLAC, 24 bit Studio Master)

http://www.pristineclassical.com (sadece 16 bit FLAC)

http://www.mindawn.com (sadece 16 bit FLAC)

High-Def dinleyen arkadaşlar çoğalınca da artık bir “High Definitionsevenleri Batmaktan Koruma, Kollama, Imece ve Yardım Derneği” kurarız.

Not: Ben bu Hi-Def parçaları nasılsa daha yaygınlaşmadı, boşuna heveslenmeyeyim diye arada bir dinliyordum. Son dinletiden sonra evde sıkça çaldım, sonra 16bit FLAC’lara dönünce işin tadı kaçıyor. Hi-Def arşivine ağırlık vereceğiz, başıma iş aldım galiba. Keşke dinletiye gitmeseydim!!

Reklamlar
Bu yazı High Definition Audio içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s