AVI ADM9.1 Aktif Hoparlörler

Bu aralar enteresan ve yakın geleceğin trendlerini oluşturacak ürünler birbiri arkasına çıkıyor diyebiliriz. Geçen gün haberini okuduğum AVI-D firmasının ADM9.1 diye çok ilginç bir ürünü de bunlardan biri.

Sitesine bakınca enteresan datalar gördüm. Hoparlörler iki yollu ve aktif. Her hoparlörde biri 250W biri 100W ikişer adet power ampli var. Ek olarak bir DAC ve iki girişli bir pre entegre edilmiş. Girişlerin biri USB, ötekisi analog girişler, yani hem CDP’nizi, hem de PC’nizi aynı anda bağlayabiliyorsunuz. Uzaktan kumandası ve sub çıkışı var.

Güç kaynağı her hoparlör için ayrı ayrı ve 220v AC ile çalışıyor. Ayrıca DAC hem D/A hemde A/D çevirme kapasitesine sahip. Yazdığına göre analog kaynaktan dinlediğiniz bir şarkıyı AD ünitesini kullanarak direkt PC’ye atabiliyormuşsunuz. Müthiş kolaylık.

Aktif hoparlörler yeni değil, senelerdir kayıt stüdyolarında yaygın olarak kullanılıyor ama nedense stüdyolar dışında pek tutulmadı. ATC gibi çok az sayıda firma ev kullanıcılarına yönelik üst seviye ürünler çıkardı. Hatta sevgili Ashoke üst sınıf bir aktif ATC’yi evinde keyifle kullanıyor.

Kayıt stüdyolarının popüler markası Genelec de geçen sene benzer üst seviye bir aleti piyasaya çıkarmıştı. Genelec 8240/8250 modellerinde hoparlör başı 2 ampli, bir DAC ve ek olarak özel bir yazılımla kullanılan DSP kalibrasyon ünitesi var. Bu ünite PC üzerinden bir yazılım kullanarak odanızı analiz ediyor, paketle gelen özel mikrofonu oturma pozisyonunuza yerleştirdiğiniz zaman frekansları istediğiniz biçimde ayarlama yaparak ayarları kaydediyor. Enteresan ve geleceğe dönük bir ürün. Merak edenlere detaylar burada.

Şimdi düşünürsek sistemlerde aradığımız DAC-ampli-hoparlör uyumu, bu aleti tasarlayan (ve aletini en iyi bilen) mühendis tarafından uyarlanmış ve böylece birbirine uyumlu bir sistem kurulmuş olduğunu varsayabiliriz. Aktif hoparlörlerin gerçekten başarılı olduklarını ucuz bir fiyatı olmasına rağmen bendeki “Audioengine 5” hoparlörlerde son haftalarda görüyorum.

AVI-D firması bir adım daha ileri gitmiş, 4x power amp, bir DAC ve Pre eklemiş. Aktif hoparlörlerin geleneksel sistemlere göre gerçekten birçok avantajı var.

Bütün bu yazdıklarım hoparlör kutusu içine sığdırılmış ve sitede firma ürün hakkında çok iddialı cümleler kullanmış. Ne kadar doğru, dinlemediğim için bilemiyorum ama dikkatlice okuyun derim, yakında benzerlerini bol miktarda göreceğiz.

Ingiltere fiyatı ise 1.000 Pound Bu fiyata 4x power ampli, bir pre, bir USB DAC ve iki yollu bir çift hoparlör alıyorsunuz. Hiç fena değil. Sistemde daha fazla bas isteyenler için ise ayrı bir sub ünitesi satılıyor. Eğer Türkiye’ye ithal edilirse dinleriz.

Firma Sitesi

Reklamlar
Bu yazı Ampli, Computer Audio, DAC, High Definition Audio, Hoparlör içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s